Świętego Rocha 11

61-142 Poznań

tel: 61 868 79 37

tel: 501 322 873

kontakt@cateringbiesiada.pl

Najważniejsze cechy firmy cateringowej

05-03-2021

W jaki sposób osoba bez doświadczenia może wybrać catering dla firm? Na co zwracać szczególną uwagę w trakcie przeglądania konkretnej oferty? Czym powinny charakteryzować się dobre firmy cateringowe? Te i wiele innych pytań rodzi się w głowie osoby, która pierwszy raz zamawia posiłki i napoje, np. na imprezę branżową. Jest to zupełnie normalne, tym bardziej, że na rynku można znaleźć szereg firm cateringowych, które oferują różnorodne menu. Jakie są zatem najważniejsze cechy tego typu działalności?

Doświadczenie, doświadczenie i jeszcze raz doświadczenie

Przygotowanie cateringu dla kilkunastu lub kilkudziesięciu osób z pozoru może wydawać się prostą czynnością. Nic bardziej mylnego. Firma cateringowa powinna przede wszystkim wyróżniać się doświadczeniem w organizacji różnorodnych imprez okolicznościowych, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Zamawiając catering dla firm oczekujemy, że wszystkie potrawy i napoje zostaną podane w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie. Niestety wymaga to umiejętności dobrego zarządzania i koordynacji pracy, które systematycznie zdobywa się wraz z doświadczeniem. Przeglądając np. stronę internetową firmy cateringowej warto sprawdzić czy specjalizuje się ona w jednym typie cateringu, czy oferuje pełen wachlarz usług.

Smaczne potrawy przygotowane ze świeżych produktów

Wszystkie serwowane potrawy muszą być smaczne i przede wszystkim świeże. Warto sprawdzić czy podmiot oferujący catering dla firm przygotowuje posiłki bezpośrednio przed eventem lub imprezą. Ponadto należy dowiedzieć się czy wykorzystuje świeże i sprawdzone produkty pochodzące od lokalnych dostawców. Dotyczy to głównie warzyw, owoców i mięsa. W wielu przypadkach informacja tego typu znajduje się na stronie internetowej. Nie ma nic gorszego niż catering składający się z niesmacznych dań, których świeżość jest co najmniej wątpliwa. Niestety, w takim przypadku współpracownicy lub zaproszeni goście z całą pewnością nie będą zadowoleni z posiłków.

Catering dla firm, czyli różnorodność i elastyczne podejście

Każdy event jest inny. Potwierdzą to wszyscy pracownicy firm cateringowych. Z tego powodu elastyczność jest jedną z najważniejszych cech. Szukając konkretnej firmy, na początku warto jasno określić swoje oczekiwania. Im precyzyjniej to zrobimy, tym mniejsze prawdopodobieństwo rozczarowania. Catering dla firm powinien być jak najlepiej dopasowany do konkretnej imprezy, dlatego jeżeli mamy do czynienia z firmą, która nie cechuje się elastycznym podejściem, to warto po prostu poszukać innej. Drugą, niemniej ważną kwestią, jest różnorodność dań. Jest to niezwykle istotne, ponieważ gusta kulinarne są różne. W trakcie imprezy firmowej czy eventu, każdy powinien być najedzony do syta.

Dotrzymywanie warunków umowy

Wszystkie kluczowe dla nas kwestie powinny być ujęte w umowie w sposób jak najbardziej precyzyjny. Dotyczy to zarówno liczby dań, jak i napojów, a także wszystkich kluczowych terminów. Podmiot oferujący catering dla firm musi zawsze wywiązywać się ze wszystkich warunków umowy. Choć powinno to być oczywistością, to rzeczywistość pokazuje co innego. W jaki sposób to sprawdzić? Cennym źródłem informacji są sprawdzone opinie. Na ich podstawie dowiemy się czy konkretna firma jest godna zaufania, czy nie. Na koniec, nie można nie wspomnieć o obsłudze. Należy pamiętać, że to właśnie ludzie tworzą firmę. Każdy pracownik obsługi musi znać zasady savoir vivre’u oraz mieć na sobie czyste i schludne ubranie. Obsługa powinna opiekować się gośćmi lub uczestnikami imprezy w taki sposób, aby nie czuli się osaczeni. Jeżeli tak się stanie, uroczystość z pewnością będzie udana.