Świętego Rocha 11

61-142 Poznań

tel: 61 868 79 37

tel: 501 322 873

kontakt@cateringbiesiada.pl

Jak wygląda współpraca z firmą cateringową?

09-04-2021

Organizacja różnego rodzaju imprez okolicznościowych oraz eventów wiąże się z koniecznością przygotowania posiłku dla zaproszonych gości. Niezależnie od ich liczby, trzeba poświęcić sporo czasu, nie tylko na samo gotowanie, ale również zakupy, aranżację stołów i sprzątanie. Z tego względu, coraz większa liczba osób decyduje się na skorzystanie z usług firm oferujących catering. Jak wygląda współpraca z firmami cateringowymi?

Od czego zacząć ustalenia?

Kontaktując się z firmą działającą w branży cateringowej, w pierwszej kolejności informujemy o charakterze samej imprezy, liczbie gości, miejscu oraz dacie. Każde wydarzenie jest wyjątkowe, niezależnie od tego czy planujemy urządzić chrzest, komunię, okrągłe urodziny czy firmowy bankiet. Co więcej, każda impreza rządzi się swoimi prawami. Bardzo ważną informacją jest także to jak długo będzie ona trwać. Dzięki temu, firma może zaplanować całą logistykę oraz ustalić czas pracy obsługi. Jeśli dokładne określenie ram czasowych jest niemożliwe, wystarczą orientacyjne godziny.

Jak wybrać menu?

Catering może bazować zarówno na wyjątkowej, regionalnej kuchni, tradycyjnych smakach oraz dowolnych innych potrawach. Ogromnym ułatwieniem dla firm cateringowych jest sytuacja gdy organizator już na samym początku ma sprecyzowane oczekiwania co do wyżywienia - zarówno pod względem liczby dań, jak i określonej diety. Jeśli jednak potrzebna będzie pomoc w tym zakresie, można oczywiście na nią liczyć. Firmy działające w branży cateringowej, dzięki zdobytemu doświadczeniu wiedzą jakie potrawy sprawdzają się najlepiej na określonych wydarzeniach. Jeśli nie mamy pomysłów i nie do końca wiemy na co się zdecydować, warto zaufać specjalistom, którzy zaproponują nam kilka opcji. Co istotne, najlepsze cateringi mogą przygotować nie tylko oryginalne dania z różnych stron świata, ale również dopasować część menu do wegetarian oraz wegan.

Dodatkowe kwestie do ustalenia

Organizacja każdej imprezy wiąże się z pewnym wydatkiem. Warto już na początku ustalić szczegóły budżetu i nie tracić czasu na wybór menu, które nie jest dopasowane do naszych możliwości finansowych. Aby uprościć i przyspieszyć cały proces, najlepiej poinformować firmę o posiadanym budżecie. Dzięki temu, wszystkie późniejsze ustalenia będą uwzględniać tę kwestię i nie trzeba będzie się martwić o niezaplanowane wydatki. Można również pójść w drugą stronę i poprosić o przygotowanie kilku wycen. Na tej podstawie określimy na co dokładnie jesteśmy w stanie sobie pozwolić.

Catering to nie tylko dostarczenie posiłków. Podczas organizowania różnego rodzaju eventów firmowych pojawia się konieczność profesjonalnej obsługi. W tym przypadku obsługa zjawia się na miejscu znacznie wcześniej, aranżując stoły, rozkładając napoje i przekąski. W międzyczasie przygotowywane są także główne dania. W zależności od wymagań, catering może mieć różną formę - szwedzkiego stołu, bufetu lub być podawany bezpośrednio do stolików. Ustalając szczegóły współpracy, nie można pominąć tego czy kelnerzy mają wręczać gościom np. opakowania z ciastkami i częstować napojami. Po zakończeniu przyjęcia, obsługa zajmuje się uprzątnięciem wszystkiego co ze sobą przywiozła, zostawiając salę w takim stanie, w jakim ją zastała. Warto pamiętać o tym, aby ze strony organizatora i firmy cateringowej została wyznaczona osoba odpowiedzialna za kontakt, zarówno na etapie przygotowań, jak i w czasie samej imprezy. Dzięki temu, w razie dodatkowych pytań lub wątpliwości, będzie można szybko reagować.